Logo Radca Prawny Toruń Monika Jurkiewicz

Czy pracownik służby BHP może wykonywać okresowe szkolenia BHP?

Spis treści

Przepisy, które precyzują w jaki sposób powinno zostać zorganizowane szkolenie okresowe BHP określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

W §  5 ww. Rozporządzenia widnieje zapis, iż szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy może prowadzić osoba posiadająca odpowiedni zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów.

Zatem Pan Darek może prowadzić szkolenia okresowe jako osoba posiadająca odpowiednie przygotowanie, ale faktycznie nie może tego robić w ramach umowy o pracę.

Szkolenie okresowe BHP, w przeciwieństwie do szkolenia wstępnego BHP nie powinno być wpisane do zakresu obowiązków służbowych pracownika zatrudnionego w celu wykonywania obowiązków służby BHP.

To z kolei wynika z zapisów zawartych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zgodnie z nim służba BHP nie może zostać obciążona innymi zadaniami niż wymienione w  Rozporządzeniu.

Paragraf 2 rozporządzenia określa zakres zadań służby bhp, przy czym jest to katalog zamknięty, zawierający 22 punkty precyzujące zadania służby bhp. Zadania zostały wymienione enumeratywnie. Ich charakter odzwierciedla cel i funkcje służby bhp, tj. funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czy pracownik służby BHP może wykonywać okresowe szkolenia BHP?

Zatem pracownikowi służby BHP, zasadniczo można zlecić przeprowadzenie szkolenia okresowego, jednak należy w tym celu zawrzeć dodatkową umowę np. zlecenie.

Udostępnij wpis:
Kancelaria Prawna Toruń Moniki Jurkiewicz
Radca prawny Monika Jurkiewicz

 Monika stosuje w pracy zasady lean managemantu i zarządzania projektami, ponieważ wie, że w dobie turbulentnego i mniej przewidywalnego otoczenia każda organizacja poszukuje rozwiązań zwiększających efektywność oraz ograniczających marnotrawstwo, aby osiągnąć przewagę konkurencyjną. Pisze Doktorat na Uczelni Łazarskiego, ale też została certyfikowanym Audytorem ISO Normy 9001:2015.

Możemy Ci pomóc w:
Telefon

(+48) 56-622-09-77

Adres e-mail

biuro@kancelaria-jurkiewicz.pl

Adres

ul. Warszawska 4/5 87-100 Toruń

Czy ten artykuł przyciągnął Twoją uwagę?

Jeśli chcecie być na bieżąco z najnowszymi artykułami na naszym blogu, serdecznie zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter LOVE LABOUR LVOE.
Oferujemy tylko wartościowe treści – bez spamu.

Dołącz do newslettera. #LoveLaborLaw
Pomóż nam dopasować treść naszych treści do Ciebie
Dołącz do newslettera.
#LoveLaborLaw

UWAGA! Nigdy nie przesyłamy spamu.