Logo Radca Prawny Toruń Monika Jurkiewicz

Matryca Kompetencji – jak tworzyć i stosować w praktyce?

Spis treści

Matryca kompetencji to w uproszczeniu narzędzie, które pozwala na zarządzanie wiedzą i umiejętnościami pracowników, a także na odpowiednie dobieranie pracowników np. do grupy realizującej określone zadania czy brygady. Należy ja traktować jako narzędzie pracy służące właściwemu doborowi pracowników do wykonywania określonych zadań. 

Należy pamiętać, że matryce kompetencji ściśle związane są z innymi dokumentami jakie stosujemy w obszarze HR i prawa pracy.

Pytanie co jest pierwsze jajko czy kura w przypadku matryc kompetencji ma głębokie uzasadnienie, ale w mojej ocenie matryca kompetencji jest jednym z pierwszych dokumentów jakie powinien powstać.

Z punktu widzenia planowania produkcji w skrócie kluczowe są obszary:

  1. Określenia celów produkcyjnych.
  2. Analizy popytu, czyli zleceń jakie mamy lub możemy mieć,
  3. Oceny zdolności produkcyjnej. Tj. dostępność zasobów ludzkich, maszyn, materiałów i czasu.

To widać jasno, że matryca kompetencji będzie obok tzw. Etatyzacji czyli ustalenia ile jednostek zadań może wykonać jeden pracownik w ramach jednego etatu (czas), będzie dla nas pierwszym dokumentem.

I wcale nie jest tak, że matryca kompetencji tworzona jest po ustaleniu np. planu szkoleń. Matryca ten plan najpierw  wyprzeda określając wymagane kompetencje pracownika, a później mu towarzyszy na bieżąco pozwalając weryfikować, czy szkolenia dały pożądany skutek czy nie. Wiele bowiem w tym wypadku zależy od procesu, specyfiki pracy, wielkości obszarów, ilości pracowników.

W procesie projektowania matrycy należy:

  • określić niezbędne kompetencje pracowników, które pozwolą na osiągnięcie założonych celów produkcyjnych,
  • określić stanowiska pracy, które chcemy monitorować (operator, kontroler, inżynier, lider, kierownik itd.),
  • uzupełnić matrycę poprzez naniesienie planów produkcyjnych, szkoleniowych oraz aktualnych umiejętności i możliwości powierzenia zadań.
Matryca kompetencji pracownika

Ponadto efektywny dział personalny współpracując z osobami odpowiedzialnymi za planowanie produkcji, projektując i stosując tym matryce kompetencji zawsze bierze pod uwagę:

  • zgodność z przepisami prawa (rola regulatora),
  • zgodność z „obszarowymi” standardami,
  • efektywność kosztów dla organizacji.

Poniżej przygotowałam Wam grafikę, która pokazuje z jakich dokumentów prawnych musimy czerpać, aby stworzyć efektywną matrycę kompetencji:

Udostępnij wpis:
Kancelaria Prawna Toruń Moniki Jurkiewicz
Radca prawny Monika Jurkiewicz

 Monika stosuje w pracy zasady lean managemantu i zarządzania projektami, ponieważ wie, że w dobie turbulentnego i mniej przewidywalnego otoczenia każda organizacja poszukuje rozwiązań zwiększających efektywność oraz ograniczających marnotrawstwo, aby osiągnąć przewagę konkurencyjną. Pisze Doktorat na Uczelni Łazarskiego, ale też została certyfikowanym Audytorem ISO Normy 9001:2015.

Możemy Ci pomóc w:
Telefon

(+48) 56-622-09-77

Adres e-mail

biuro@kancelaria-jurkiewicz.pl

Adres

ul. Warszawska 4/5 87-100 Toruń

Czy ten artykuł przyciągnął Twoją uwagę?

Jeśli chcecie być na bieżąco z najnowszymi artykułami na naszym blogu, serdecznie zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter LOVE LABOUR LVOE.
Oferujemy tylko wartościowe treści – bez spamu.

Dołącz do newslettera. #LoveLaborLaw
Pomóż nam dopasować treść naszych treści do Ciebie
Dołącz do newslettera.
#LoveLaborLaw

UWAGA! Nigdy nie przesyłamy spamu.