Przepisy, które precyzują w jaki sposób powinno zostać zorganizowane szkolenie okresowe BHP określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
W § 5 ww. Rozporządzenia widnieje zapis, iż szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy może prowadzić osoba posiadająca odpowiedni zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów.
Zatem Pan Darek może prowadzić szkolenia okresowe jako osoba posiadająca odpowiednie przygotowanie, ale faktycznie nie może tego robić w ramach umowy o pracę.
Szkolenie okresowe BHP, w przeciwieństwie do szkolenia wstępnego BHP nie powinno być wpisane do zakresu obowiązków służbowych pracownika zatrudnionego w celu wykonywania obowiązków służby BHP.
To z kolei wynika z zapisów zawartych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zgodnie z nim służba BHP nie może zostać obciążona innymi zadaniami niż wymienione w Rozporządzeniu.
Paragraf 2 rozporządzenia określa zakres zadań służby bhp, przy czym jest to katalog zamknięty, zawierający 22 punkty precyzujące zadania służby bhp. Zadania zostały wymienione enumeratywnie. Ich charakter odzwierciedla cel i funkcje służby bhp, tj. funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zatem pracownikowi służby BHP, zasadniczo można zlecić przeprowadzenie szkolenia okresowego, jednak należy w tym celu zawrzeć dodatkową umowę np. zlecenie.