Premia frekfencyjna/absencyjna - uwagi konstrukcyjne i przykładowe klauzule
To świadczenie, do którego pracodawcy sięgają coraz częściej i coraz chętniej.
Wynika to oczywiście częściowo z tego, że wg. danych ZUS, poziom absencji pracowników znacząco rośnie. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. w Polsce zarejestrowano 5,1 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z przeciętną długością zwolnienia wynoszącą 10 dni.
Zatem pracodawcy chętnie szukają rozwiązań, które pomogą im ograniczać absencje w pracy (nie tylko chorobowe oczywiście). Takim celom służy między innymi premia, którą nazywamy premią absencyjną, czy premią frekwencyjną.
Każda premia (nie nagroda), musi mieć oczywiście tzw. warunki premiowania.
I tu masz kilka możliwości:
- Możesz określić warunki premiowania negatywnie tzn. określić jakie nieobecności „odbierają” premię.
- Możesz też określić je pozytywnie tj. za jakie okresy nieobecności nie odbierzesz premii.
- Możesz przyjąć, że premia jest przyznawana w systemie 0:1, czyli albo pracownik ją otrzymuje albo nie.
- Możesz przyjąć, że kwota premii będzie pomniejszana proporcjonalnie za każdy dzień nieobecności.
- Możesz dodać postanowienia, które „przywracają” premię, nawet pomimo nieobecności. Np.:
- Szczególnie dobrej jakości wykonywanie obowiązków,
- Praca z wysokim zaangażowaniem,
- Inne pożądane przez pracodawcę zachowania pracownika.
Przykładowo możesz zapisać warunki premiowania w następujący sposób:
- Pracownicy należący do Grup………….. wskazanych poniżej w Tabeli nr. 1 mogą nabyć prawo do premii absencyjnej (dalej: premia absencyjna).
- Prawo do premii nabywa pracownik należący do Grupy ……………… za przepracowanie pełnego miesiąca pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
- Premia jest przyznawana pracownikowi, który w danym miesiącu nie posiada żadnego dnia absencji spowodowanej:
(tu wymień nieobecności jakie pozbawiają pracownika premii absencyjnej).
Albo możesz zapisać to tak, że wymieniasz tylko te nieobecności, które nie wpływają na premię.
Wtedy może wyglądać to tak:
Na prawo do premii nie mają wpływu następujące nieobecności (i tu na przykład):
- Urlop wypoczynkowy;
- Dni wolne na opiekę nad dzieckiem, związane z opieką nad dzieckiem zgodnie z art. 188 kodeksu pracy (dziecko w wieku do 14 lat) w wymiarze 16 godzin albo 2 dni w ciągu roku kalendarzowego.
Masz wiele ciekawych możliwości.
- Nie musisz dawać premii 0:1, możesz np. zapisać, że. premia jest naliczana narastająco — im dłuższy okres wzorowej frekwencji, tym wyższa premia.
- Możesz ją oprzeć o tzw. wskaźnik absencji, czyli stosunek dni opuszczonych do wszystkich dni pracy w okresie rozliczeniowym.
Jeśli obawiasz się, że taka konstrukcja premii może wywołać poczucie dyskryminacji ze względu na np. chorobę u tych osób, które są sumienne, ale z powodu faktycznych problemów ze zdrowiem tracą możliwość otrzymania premii za swoją postawę z powodu faktycznego zachorowania, to takim zagrożeniom też możesz zapobiec konstruując np. ilość dni absencji, które nie wypłyną na premię, o ile pracownik spełni inne kryteria np. jakości pracy, czy zaangażowania.
Czyli można to np. zapisać tak:
Pracownikowi z grupy …………………..który w danym miesiącu posiada maksymalnie ….. dni kalendarzowych absencji, wykonywał swoją pracę nienagannie oraz nie została na niego nałożona kara porządkowa, Pracodawca wypłaca premię miesięczną w pełnej kwocie ……………
Dodatkowo też wysoka frekwencja może być jednym z argumentów do awansu. Co jest kolejnym wartym uwagi motywatorem.
Warto też pamiętać, że jeżeli warunki wypłacania premii absencyjnej zostały określone w Regulaminie Wynagradzania lub innym dokumencie obowiązującym w zakładzie pracy (np. Regulaminie
Premiowania), to spełnienie ich przez pracownika nakłada na pracodawcę obowiązek obliczenia i wypłacenia określonej kwoty. Premia absencyjna nie będzie więc premią uznaniową. Jej przyznanie zależy od spełnienia przez pracownika określonych i jednakowych dla wszystkich wymagań, a nie od dobrej woli przełożonego.
Zresztą szczerze przyznam, że jestem bardzo krytyczna jeśli chodzi o takie łączone konstrukcje „premiowe” polegające na tym, że z jednej strony pracodawca konstruuje warunki premiowe, a na koniec daje sygnał…..No tak, ale niezależnie czy Ty pracowniku się postarasz, to i tak ta „premia” jest uznaniowa, wiec mogę Ci jej nie dać. Nic bardziej demotywującego nie umiem sobie wyobrazić. Pomijając już, że taka konstrukcja jest dla mnie po prostu niezgodna z prawem.
Więc jeśli chcesz wprowadzać premie absencyjne, to mam nadzieję, że ten artykuł Ci pomoże.
Ten artykuł nie ma charakteru porady prawnej i decyzje podjęte w oparciu o jego treść nie są decyzjami podjętymi po konsultacji z radcą prawnym.
Skontaktuj się z nami jeśli potrzebujesz merytorycznego wsparcia doświadczonych praktyków !
biuro@kancelaria-jurkiewicz.pl
Zapraszam!
Monika Jurkiewicz
Radca prawny