Logo Radca Prawny Toruń Monika Jurkiewicz

Optymalizacja czasu pracy pracowników w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Spis treści

Przedsiębiorstwo produkcyjne to typ organizacji biznesowej, która zajmuje się produkcją towarów poprzez przetwarzanie surowców lub półproduktów. Działalność ta obejmuje różne etapy, takie jak projektowanie, produkcję, kontrolę jakości i dystrybucję produktów końcowych do klientów.

Optymalizacja czasu pracy prawnik prawa pracy

23 rzeczy o jakich musisz pamiętać planując i optymalizując czas pracy pracowników w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Dziś opowiem Wam o tym, jak w procesach optymalizacji i planowania czasu pracy rolę odgrywa stan organizacja pracy magazynu.
To na pierwszy rzut oka wydaje się kwestia odległa z punktu widzenia planowania czasu pracy na produkcji. Ale tak nie jest. Wyobraźcie sobie taką sytuację. produkcja, ponieważ tak wynika ze zleceń produkcyjnych daje z siebie wszystko, żeby zrealizować zamówienia od kontrahentów, ponieważ akurat jesteśmy w danym momencie w chwili zwyżki zleceń to nikt nie przygląda się dokładnie temu czy magazyn pomieści i będzie w stanie na bieżąco przyjąć produkcje płynącą z działu produkcyjnego. Oczywistym jest, że magazyn ma do wykonania w kontekście przyjmowania wyrobów gotowych kilka funkcji. Po pierwsze musi je fizycznie przyjąć i rozmieścić na regałach. Po drugie musi je wprowadzić do programu magazynowego o ile taki funkcjonuje. Po trzecie musi Towar z magazynu wydać odbierającym je kontrahentom albo rozesłać własnym transportem i zdjąć z magazynu znowu w programie. Wszystkie te operacje muszą oczywiście znaleźć odzwierciedlenie w programie magazynowym co rzecz jasna zajmuje czas.
I teraz wyobraźcie sobie taką sytuację. Produkcja idzie pełną parą, wyroby gotowe wprowadzane są do magazynu na razie tylko fizycznie, ale ponieważ magazyn i praca magazynierów nie jest zorganizowana w taki sposób, żeby odpowiadać bezpośrednio na zapotrzebowanie wynikające z ilości produkcji, to Towar ten stoi po prostu przykładowo w wejściu do magazynu, a magazynierzy nie mają czasu, żeby faktycznie przyjąć ten Towar na magazyn. W tym czasie bowiem muszą zająć się wydawaniem i wysyłką towarów. Albo odwrotnie zajmują się przyjmowaniem na magazyn, a w tym czasie kierowcy, którzy przyjechali po Towar zmuszeni są do samodzielnego kompletowania swoich zamówień swoich zamówień.

Obie te sytuacje są kompletnie nie do przyjęcia. Z punktu widzenia bezpieczeństwa towaru. Z punktu widzenia bezpieczeństwa magazynu i bezpieczeństwa magazynierów, ponieważ zazwyczaj to oni odpowiadają za Towar znajdujący się w magazynie.

Zatem wiemy już na pewno, że praca Działu Produkcji MUSI być skorelowana z pracą magazynu. Uwierzcie mi …to wcale nie jest takie oczywiste jak brzmi.

Autor: Monika Jurkiewicz, radca prawny.

Udostępnij wpis:
Kancelaria Prawna Toruń Moniki Jurkiewicz
Radca prawny Monika Jurkiewicz

 Monika stosuje w pracy zasady lean managemantu i zarządzania projektami, ponieważ wie, że w dobie turbulentnego i mniej przewidywalnego otoczenia każda organizacja poszukuje rozwiązań zwiększających efektywność oraz ograniczających marnotrawstwo, aby osiągnąć przewagę konkurencyjną. Pisze Doktorat na Uczelni Łazarskiego, ale też została certyfikowanym Audytorem ISO Normy 9001:2015.

Możemy Ci pomóc w:
Telefon

(+48) 56-622-09-77

Adres e-mail

biuro@kancelaria-jurkiewicz.pl

Adres

ul. Warszawska 4/5 87-100 Toruń

Czy ten artykuł przyciągnął Twoją uwagę?

Jeśli chcecie być na bieżąco z najnowszymi artykułami na naszym blogu, serdecznie zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter LOVE LABOUR LVOE.
Oferujemy tylko wartościowe treści – bez spamu.

Dołącz do newslettera. #LoveLaborLaw
Pomóż nam dopasować treść naszych treści do Ciebie
Dołącz do newslettera.
#LoveLaborLaw

UWAGA! Nigdy nie przesyłamy spamu.