Matryca kompetencji to w uproszczeniu narzędzie, które pozwala na zarządzanie wiedzą i umiejętnościami pracowników, a także na odpowiednie dobieranie pracowników np. do grupy realizującej określone zadania czy brygady. Należy ja traktować jako narzędzie pracy służące właściwemu doborowi pracowników do wykonywania określonych zadań.
Należy pamiętać, że matryce kompetencji ściśle związane są z innymi dokumentami jakie stosujemy w obszarze HR i prawa pracy.
Pytanie co jest pierwsze jajko czy kura w przypadku matryc kompetencji ma głębokie uzasadnienie, ale w mojej ocenie matryca kompetencji jest jednym z pierwszych dokumentów jakie powinien powstać.
Z punktu widzenia planowania produkcji w skrócie kluczowe są obszary:
- Określenia celów produkcyjnych.
- Analizy popytu, czyli zleceń jakie mamy lub możemy mieć,
- Oceny zdolności produkcyjnej. Tj. dostępność zasobów ludzkich, maszyn, materiałów i czasu.
To widać jasno, że matryca kompetencji będzie obok tzw. Etatyzacji czyli ustalenia ile jednostek zadań może wykonać jeden pracownik w ramach jednego etatu (czas), będzie dla nas pierwszym dokumentem.
I wcale nie jest tak, że matryca kompetencji tworzona jest po ustaleniu np. planu szkoleń. Matryca ten plan najpierw wyprzeda określając wymagane kompetencje pracownika, a później mu towarzyszy na bieżąco pozwalając weryfikować, czy szkolenia dały pożądany skutek czy nie. Wiele bowiem w tym wypadku zależy od procesu, specyfiki pracy, wielkości obszarów, ilości pracowników.
W procesie projektowania matrycy należy:
- określić niezbędne kompetencje pracowników, które pozwolą na osiągnięcie założonych celów produkcyjnych,
- określić stanowiska pracy, które chcemy monitorować (operator, kontroler, inżynier, lider, kierownik itd.),
- uzupełnić matrycę poprzez naniesienie planów produkcyjnych, szkoleniowych oraz aktualnych umiejętności i możliwości powierzenia zadań.
Ponadto efektywny dział personalny współpracując z osobami odpowiedzialnymi za planowanie produkcji, projektując i stosując tym matryce kompetencji zawsze bierze pod uwagę:
- zgodność z przepisami prawa (rola regulatora),
- zgodność z „obszarowymi” standardami,
- efektywność kosztów dla organizacji.
Poniżej przygotowałam Wam grafikę, która pokazuje z jakich dokumentów prawnych musimy czerpać, aby stworzyć efektywną matrycę kompetencji: