Czy wypadek w czasie pracy zdalnej to wypadek przy pracy?
Czy wypadek na home office to wypadek w pracy?
Co w sytuacji, kiedy pracownik wyjdzie w trakcie pracy zdalnej np. do sklepu? Jak wygląda wówczas kwestia potencjalnego wypadku? Czy jest to uznawana jako wypadek w pracy?
Takie pytania i wiele podobnych zdają mi klienci! A odpowiedź jest taka 😊
Przepisy o pracy zdalnej nie zmieniają definicji wypadku przy pracy. Kodeks pracy reguluje w tym wypadku jedynie kwestię zachowania pracodawcy i procedury ustalania okoliczności wypadku.
Zatem jeśli jak w pytaniu, wyjście pracownika będzie np. w czasie przerwy wliczanej do czasu pracy, i np. po bułki, to będzie to wypadek przy pracy. Bo Sądu Najwyższy dość szeroko zarzuca sieci, jeśli chodzi o definicję wypadku przy pracy tzn. najczęściej rozszerzająco.
Wiec trzeba pamiętać, że wypadek zawsze musi spełniać poniższe przesłanki:
- nagłość zdarzenia,
- przyczyna zewnętrzna,
- uraz lub śmierć,
- związek z pracą.
Nowe przepisy o pracy zdalnej (art. 6731 § 9 i 10 Kp) przewidują niewielkie odrębności w odniesieniu do postępowania w razie wypadku przy pracy, który zdarzył się przy pracy zdalnej. Stosowanie art. 234 KP ma być odpowiednie, czyli dostosowane do wykonywania pracy poza zakładem pracy. To oznacza ograniczenie obowiązków pracodawcy w odniesieniu do działań podejmowanych niezwłocznie po wypadku, ale też pewne utrudnienia.
Modyfikacja trybu ustalania okoliczności i przyczyn wypadku dotyczy oględzin miejsca wypadku. Polega ona na konieczności uzgodnienia przez zespół powypadkowy terminu oględzin z pracownikiem lub domownikiem i na możliwości odstąpienia od dokonania oględzin. Odpowiednie stosowanie oznacza, zatem, że pracodawca będzie musiał uwzględnić fakt, że praca zdalna będzie wykonywana poza siedzibą pracodawcy, często w miejscu zamieszkania pracownika, a więc poza miejscem, nad którym sprawuje on władztwo.